Transparență, transparență, transparență! Asta au cerut cu toții la prima Dezbatere Publică organizată de Primărie

5.977

toti

Astăzi, 21 aprilie, la sediul Primăriei Buhuși a avut loc prima dezbatere publică din istoria.. recentă. Tema dezbaterii de astăzi a fost contractarea unui împrumut de 14 000 000 lei. În fața cetățenilor s-au prezentat Primarul Ionel Turcea, Administratorul Public Vasile Zaharia, Viceprimarul Vasile Crețulescu, Directorul Executiv Maria Popu și Secretarul orașului Buhuși, Oana Mihai.

Toți invitații au primit, la intrare, câte un dosar cu motivația contractării împrumutului, adrese de la Guvern și de la CRAB, evoluția veniturilor și cheltuielilor în perioada 2012-2015, calculul gradului de îndatorare, proiecția de buget local pentru primii 10 ani din perioada de îndatorare, precum și un grafic estimativ de rambursare al creditului în 12 ani cu o dobândă de 6,56%. Banii, cei 14 milioane de lei, vor fi destinați exclusiv reabilitării și modernizării unui total de șase străzi și pentru cofinanțarea altor două proiecte aflate în derulare.  

pobereznic

Printre primii a luat cuvântul domnul Sandu Pobereznic, pensionar. Acesta a adus în discuție multitudinea de probleme apărute în proiectul aflat în derulare în partea de jos a orașului, asa-numitul Cartier de Vest. Sandu Pobereznic și-a exprimat îngrijorarea că echipa actuală de conducere a manageriat, spune dânsul, foarte prost lucrările și a întrebat ce garanții pot avea cetățenii că aceste viitoare lucrări nu vor avea aceeași soartă. Vasile Zaharia i-a răspuns spunând că întârzierile au avut motive obiective și că este posibil să vină altă echipă după alegerile din 2016.

dezbatere1

Discuțiile au fost intense, aprinse în unele momente. În timp ce unii au avut întrebări pertinente și la obiect, legate de cifrele și informații prezentate în dosar, alții au vrut să pară mai isteți, s-au pierdut în cuvinte mari, dezconsiderând audiența. Alții au ales să vocifereze pe alocuri iar când au luat cuvântul au citit texte lungi, pe lângă subiectul dezbătut, calomnioase și cu iz de vendetă personală. Alții s-au plâns de lipsa canalizărilor din zona unde locuiesc sau de noroiul greu de îndurat din Cartierul de Vest.

acatrinei

Ciprian Zaharia, profesor, a dus problema într-un plan simplu: aproape fiecare dintre noi am realizat lucruri în gospodării apelând la credite. Acesta a mai adăugat că orașul arată rău și dacă de acest credit este nevoie pentru a-l revigora, fie!

Curios a fost că la această dezbatere au ales să participe doar 6 (șase) consilieri locali și doar unul din „opoziție”. Practic, opoziția buhușeană este admirabilă, e sublimă, dar lipseşte cu desăvârşire.

Transparență, transparență, transparență! Asta au cerut cu toții. Primarul Turcea s-a obligat să înființeze o comisie formată din reprezentanți ai societății civile care să supervizeze licitațiile și cheltuirea acestor bani, lucru propus de mai multe persoane din sală. Lipsa transparenței cheltuielilor din trecut a fost un subiect foarte discutat și este principalul motiv al neîncrederii cetățenilor.

Această dezbatere a fost prima de acest gen și a fost una productivă. Administratorul Vasile Zaharia a promis că va organiza cel puțin o asemenea acțiune pe trimestru. Cu cât mai des, cu atât mai bine. Relația cu cetățenii a fost neglijată iar acest lucru a atras după sine multe tensiuni.

Proiectul de Hotarâre privind contractarea acestui credit va fi supus votului, cel mai probabil, în următoarea sedință ordinară a Consiliului Local.

10 COMENTARII

  1. Prietenii ,vecinii si multi alti cetateni si-au dorit sa traiasca intr-un oras cat mai curat, civilizat , mai educat . Dar din pacate numai vise .
    Domnilor cat mai trebuie sa asteptam ? Noi nu mai averm rabdare , nu mai putem sa asteptam inca 16 ani sa fie bine.

  2. am vazut in poze ca doar batranii s.au prezentat la intalnire si doar cineva in spate e de vre 30 de ani. Mai vazui un mos care doarme, casca, ceva de genu. Nici unul mai tanar. Din post inteleg ca lucrarile incepute vor avea alte echipe dupa alegerile din 2016, ca raspuns la dnul Pobeteznic… sa inteleg ca afisul cu lucrarile in cartierul de vest sunt tot puse de c*ca cica anul asta se vor termina. De 2 luni stau 2 echipe la facut gauri si pun canalizari. acum au prund si poate anul asta incep si pun borduri. dar cat de prost se lucreaza… faci gaura dar nu conectezi omu la canalizarea noua. e un c*ca. deci mai sapi o data sa il conectezi. si strici si bordura ce eventual o pun. candva. unu pune. altu strica. un mare c*ca. de ce nu fac din prima conectare. ca sa lucreze inca vreo 3 ani. un oras de c*ca. si pe langa glodul din el o sa fie si inglodat in datorii. s.a furat de la ue. acu ne imrumutam ca sa nu vina dnau pe cei ce nu au facut lucrare. s.a pedepsit cineva pentru lucrarea proasta? ma refer la echipe. nu. aceia au masini noi… si itp nou deschis. ca nah. au avut de unde fura..

  3. De cartierul de vest ce au zis? S-a promis sau nu ca il termina anul acesta ? Nu sunt angajamente, garantii sau contracte ce asigura finalizarea lucrarii? Daca s-a dat dupa bunul plac (cum se da la TV cand intercepteaza DNA cu 10 la suta comision) ei fac tot ce vor? Cata nesimitire… de ce nu fac treaba macar si apoi se ocupa si de alte strazi? Ca e plin orasul de praf… O mare rusine pentru cei de sus. FURATI CAT VRETI, DAR MAI FACETI SI CEVA… SI NIMENI NU VA ZICE NIMIC. Dar nu incepeti si apoi lasati doar glod in urma… Dumnezeu nu da cu parul, dar pedepseste intr-un fel… MAI LASATI FURATUL SI MAI FACETI SI CEVA. BANII NU ADUC FERICIREA. OR INTRETINE-O EA, DAR NU ADUC FERICIREA. E NEVOIE SI DE ALTELE. Si banii nu rezolva. Lumea nu te va respecta niciodata pentru bani ci pentru cine esti. Si nu ca functie publica. De ce nu sunt cei de sus multumiti cu cate au ? Vile si masini… familiile voastre nu sunt fericite oricati bani ati avea… Nu ma refer la o anita persoana ci la toti care furati si sunteti sus. Nu va mai ajunge. Tot la 2m in pamant la urma… mai faceti si bine, sa aveti o amintire buna la urmasi, nu ca cei ce doar au furat si nu au facut nimic. Auzi… panselute. Mare realizare. Cand ati furat banii si ati sponsorizat partidele la alegeri ati zis ca de asta nu faceti zilele orasului ca dati la strazi. A mai mers minciuna o data. Hai ca Dna e pus pe treaba nu se mai sponsorizeaza partidu asa usor. Mai faceti dracu’ si ceva pentru oras.

  4. Oare cati din cei care au primit documentatia au citit-o ? Or fi priceput in integralitate ? Intentia realizarii dezbaterii a fost buna si ar mai trebui sa se repete si in viitor. 14 a8-12.
    toate cele bune . 21-8a 41. Comm.

  5. Planul oficial din culisele primariei Buhusi:

    Consilierii si primarul imprumuta acesti bani din banca si ii impart intre ei (noi) cea mai mare parte, ca ultim cascaval, nesesizat de DNA. Cu restul mai carpesc o strada anume pe care sta un anumit consilier. Anul urmator primarul se retrage! Imprumutul cade pe noul primar (din opozitie), nu face fata imprumutului caci nu are cum, se stie ca acest imprumut este mult prea mult pentru un oras deja mort. Planul este ca primaria sa dea faliment, se inchide, iar cetatenii sa plateasca darile la fisc. Apoi fata primarului dupa 4 ani revine ca o salvatoare si candideaza la primarie. Eu nu sunt de acord cu tata dar acesta este planul.

    Semnat fiul/fiica unui consilier.

    Nu este o gluma, va rog tratati-o ca atare si tineti minte cele scrise. Se va adeveri in mare parte. Tata a zis asta.

    La DNA nu ajung sesizarile datorita unor persoaje care sunt mana in mana cu… doar o televizuune ar da in vileag. Un reportaj serios. In scris nu va merge niciodata nici o reclamatie.

    Dati mai departe daca nu aveti curaj mesaje private pe facebook macar la tot ce gasiti pagini Protv, Antene, etc…

  6. turcea este primarul nostru conducator…va place sau nu, l-am votat ! Acum daca omu’ e capabil si ia banii din banka, sa face strazile pentru buhuseni, ce aveti cu el? sau vreti sa nu faca nimic, e mai bun?
    Oricum, primarul e capabil si atat timp cat DNA sau cine mai stiu eu nu l-a acuzat oficial de nimic, inseamna ca nu exista probleme, deci nu s-au facut sesizari sau nu au efect. Pina nu se dovedeste omul e curat: ce tot dati cu ciocu-net ? in rest, povesti de adormit copii…
    Sunt primari care sunt in functie de 30 de ani, de pe vremea lu Ceasca, si le merge bine; al nostru are doar 15 ani de cand e primar.
    Io zic sa-l lasam sa faca treaba.

  7. Viitorul tine de ceea ce fac oamenii din el,cum vor participa alti oameni la construirea lui si cum va afecta asta viitorul nostru , ca prezentul il vedem .Domnule Acatrinei in ultimii 3 ani ati trait int-un loc de maxima moralitate , unde a-ti incasat indemnizatia de consilier si alte beneficii , sunteti vechi si trebuie sa fiti schimbat , imi pare rau dar este destul de adevarat.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here