Victorie lejeră pentru Junioarele 3: HC Buhuși – HC Comănești 26-18

1.471

17388973_1637579073217169_5311772134119130463_o

Duminică, 19 martie, Junioarele 3 de la HC Buhuși au învins echipa HC Comănești cu scorul de 26-18 (12-9), după un meci controlat de la început de gazde.

După o primă repriză în care fetele noastre au ratat prea mult, iar oaspetele au fost împinse de la spate de arbitri în multe faze, repriza a doua a fost total altfel, fetele noastre părând mult mai concentrate. Scorul a fost limitat de portărița noastră, Bianca Apostică, care a prins o zi de excepție, reușind numeroase parade.

HC Buhuși (J3): Bianca Apostică, Ana Samson (7),  Amalia Casapu (5), Ioana Spătaru (1), Ioana Ciubotariu, Denisa Țuca (1), Cristina Maxim, Alexia Apostică (2), Nadia Rezmireș (2), Maria Teslariu (2), Ionela Grigoraș, Teodora Ababei, Diana Poiană, Larisa Răducanu (6), Andreea Grigore, Lorena Rotaru.

Meciul a avut o miză mai importantă pentru oaspeți, o victorie la Buhuși garantându-le locul 4 în grupă și calificarea la Turneul Semifinal. Pentru noi, victoria a însemnat un pas important în îndeplinirea obiectivului, locul 2. Acest lucru se poate concretiza în ultima etapă, vineri, la Suceava, unde buhușencele înfruntă LPS-ul din localitate. Câștigătoarea partidei va termina pe poziția secundă în clasamentul seriei A.