Premierea elevilor olimpici și un „premiu” muzical pentru buhușeni – Mircea Baniciu & Band

1.225

Primăria Buhuși a organizat vineri, 9 noiembrie, un eveniment deosebit. În premieră, elevii olimpici de la toate unitățile de învățământ de pe raza orașului au fost premiați cu diplome și bani pentru rezultatele din anul școlar trecut.

După festivitatea de premiere, sutele de buhușeni din sala Casei de Cultură au fost încântați de Mircea Baniciu & Band, fredonând în cor melodii precum Andri Popa, Eșarfa în dar, Tristeți provinciale, Vara la țară, Pisica Neară, și răsplătind artiștii cu ropote de aplauze.

Data de 9 noiembrie are o însemnătate deosebită pentru orașul Buhuși, reprezentând împlinirea a 580 de ani de la atestarea documentară a așezării. Manifestări din cadrul proiectelor ,,Marea Unire – 100” și ,,Buhuși – 580 de ani” vor culmina săptămâna viitoare cu ziua de vineri, când, începând cu ora 12, vor fi organizate ceremonii de dezvelire a unei Plăci Aniversare, de ,,îngropare” a Capsulei Timpului (care va conține obiecte reprezentative pentru istoria, cultura, civilizația buhușeană), de acordare a unor titluri de Cetățeni de Onoare și a unor Diplome de Excelență, ,,Buhuși – 580 de ani”.

În ședința ordinară a lunii septembrie, Consiliul Local a aprobat sumele pentru premierea olimpicilor, prin HCL 156/2018, inițiativa acestui demers aparținând doamnei consilier Elena Apostică. Sumele au fost următoarele: 500 de lei pentru Premiul I, 400 de lei pentru Premiul II, 300 de lei pentru Premiul III și 200 de lei pentru Mențiune.

În sală au fost prezenți câteva sute de profesori, părinți, bunici și colegi, veniți să-i aplaude pe premianți:

Faza județeană

Premiul I:
1. Derla Andra Ștefania (Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”) – Lectura ca abilitate de viață
2. Teodorescu Alberto (Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”) – Engleză
3. Linguraru Vasilica Ștefania (Liceul Teoretic „Ion Borcea”) – Aria curriculară tehnologii – industrie textilă și pielărie

Premiul al II-lea:
1. Zachman-Țâșcă Roxana (Liceul Teoretic„Ion Borcea”) – Biologie.
2. Pristavu Dumitru Dragoș (Liceul Teoretic „Ion Borcea”) – Informatică.
3. Văleanu Ștefania (Liceul Teoretic „Ion Borcea”) – Chimie.
4. Sidorac Radu (Liceul Teoretic „Ion Borcea”) – TIC.
5. Moisei Elena Alexandra (Liceul Teoretic „Ion Borcea”) – Aria curriculară tehnologii – industrie textilă și pielărie.
6. Ursu Ioana (Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”) – Engleză
7. Andrei Delia Nicola (Școala Gimnazială „Ștefan cel Mare”) – Limba și literatura română.

Premiul al III-lea:
1. Pristavu Dumitru Dragoș (Liceul Teoretic „Ion Borcea”) – Matematică.
2. Diac Elisabetta (Liceul Teoretic „Ion Borcea”) – Engleză.
3. Smău Aida (Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”) – Limba și literatura română.
4. Antal Corbu Andrei (Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”) – Lingvistică .
5. Apostică Alexia Maria (Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”) – Engleză.
6. Bitere Patricia (Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”) – Engleză.

Mențiuni:
1. Zachman-Țâșcă Roxana (Liceul Teoretic „Ion Borcea”) – TIC.
2. Sava Lucian Ioan (Liceul Teoretic „Ion Borcea”) – Matematică.
3. Aga Delia (Liceul Teoretic „Ion Borcea”) – Limba și literatura română.
4. Blanaru Lorena (Liceul Teoretic „Ion Borcea”) – Limba și literatura română.
5. Mălinici Mihai Mircea (Liceul Teoretic „Ion Borcea”) – Matematică.
6. Căciuleanu Roșu Ciprian (Liceul Teoretic „Ion Borcea”) – TIC.
7. Ursu George Daniel (Liceul Teoretic „Ion Borcea”) – Engleză.
8. Burcuță Ștefan Gabriel (Liceul Teoretic „Ion Borcea”) – Religie ortodoxă.
9. Alupei Andi Nicolae (Liceul Teoretic „Ion Borcea”) – Științe Socio-Umane, disciplina Logică, argumentare și comunicare.
10. Avram Andreea-Elena (Liceul Teoretic „Ion Borcea”) –
11. Bolfă Eliza (Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”) – Limba și literatura română.
12. Poiană Delia (Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”) – Limba și literatura română.
13. Sârbu Anastasia (Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”) – Limba și literatura română.
14. Boboc Ruxandra (Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”) – Limba și literatura română.
15. Păscăluță Ilie (Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”) – Limba și literatura română.
16. Derla Andra Ștefania (Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”) – Limba și literatura română.
17. Derla Andra Ștefania (Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”) – Chimie.
18. Turcea Nayra Paula (Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”) – Lectura ca abilitate de viață.
19. Maftei Miruna (Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”) – Matematică.
20. Apostică Alexia Maria (Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”) – Istorie.
21. Bitere Patricia (Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”) – Chimie.
22. Mihăilă Emilia (Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”) – Engleză.
23. Andrei Delia Nicola (Școala Gimnazială „Ștefan cel Mare”) – Matematică.
24. Păscăluță Ana-Maria (Școala Gimnazială „Ștefan cel Mare”) – Engleză.
25. Mihalache Andra Elena (Școala Gimnazială „Ștefan cel Mare”) – Engleză.

În afara acestor premii obținute la olimpiadele școlare, în anul școlar 2017/2018, s-au mai remarcat următorii elevi la disciplime sportive individuale sau de echipă:

1. Baciu Lorena (Liceul Teoretic „Ion Borcea”)
– Locul 1 la Campionatul Național de Powerlifting (Junioare 1)
– Locul 1 la Campionatul Național de Powerlifting (Senioare)
2. Bran Darius (Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”)
– Locul 1 la Campionatul Național de Handbal (Juniori 3)
3. Robu Lungu Darius (Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”)
– Locul 1 la Campionatul Național de Karate SKDUN (individual)
– Locul 2 la Campionatul Național de Karate SKDUN (Cadeți și Juniori)

 

DISTRIBUIȚI

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here